w

5 najpiękniejszych miejsc w Polsce

#1 Biebrzański Park Narodowy

Okolice Biebrzy to nie tylko wijąca się nitka rzeki na mapie. To również rozległe torfowiska, szuwary, lasy i polany po horyzont, gdzie człowiek jest tylko gościem. Prawdziwymi domownikami są tu zwierzęta. W Biebrzańskim Parku Narodowym łosie wylegują się na środku łąki, żurawie ciągną nad bagnami, a powalaniem drzew zajmują się bobry. Najbardziej malownicze są tu poranki i wieczory, szczególnie latem, kiedy nad wszędzie obecną wodą unosi się delikatna mgła.

#2 Ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym

Okazuje się, że Polska ma nawet własną Saharę – tak często nazywane są ruchome wydmy w okolicach Łeby. Połacie wędrującego piasku pokrywają ok. 500 ha, a najwyższa wśród wydm, Łącka Góra, sięga około 40 metrów. Choć skojarzenie z największą pustynią świata jest tu raczej nadinterpretacją, mimo wszystko to morze piasku jest rzadkim zjawiskiem w Europie.

#3 Wąwozy lessowe Kazimierz Dolny

Wąwozy okalające Kazimierz Dolny przypominają mroczne scenerie z powieści fantastycznych. Trudno więc, żeby nasza wyobraźnia została uśpiona, kiedy spaceruje się pośród wystających korzeni drzew, mając po obu stronach ściany osuwającej się ziemi rzeźbionej przez deszcze.

#4 Góry Stołowe

Te góry płytowe, jedyne takie w Polsce, powstawały od milionów lat i do dziś rzeźbią je siły natury. Góry Stołowe to potężne formacje skalne, które wyłaniają się niespodziewanie pomiędzy drzewami i wznoszą jak ściana nawet na kilkadziesiąt metrów. Tutaj koniecznie trzeba wspiąć się na najwyższy szczyt, czyli Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.), skąd widać skalne wieże, które wyrastają ponad poziom lasu.

#5 Kanał Augustowski i Czarna Hańcza

Jeśli chcesz stworzyć harmonię z dziką leśną przestrzenią i wsłuchanie się w nurt rzeki, przy jednoczesnym aktywnym wypoczynku – idealnie nadaje się do tego trasa spływu kajakowego Czarną Hańczą i Kanałem Augustowskim. W wodnych meandrach rośliny poddają się prądom rzeki i wyglądają jak zielony dywan przykryty szkłem. Podczas spływu dodatkową atrakcją są przeprawy przez śluzy na Kanale.

Ten wpis został stworzony w naszym świetnym, łatwym do używania formularzu przesyłania wpisów. Stwórz swój wpis!

Co myślisz?

Napisane przez wokas0

Komentarze

Dodaj komentarz

Ładowanie…

0

Kim są Prezes sieci kawiarni i Syn prezesa sieci kawiarni?

Tak wygląda szczęście