#1 Biebrzański Park Narodowy
Okolice Biebrzy to nie tylko wijąca się nitka rzeki na mapie. To również rozległe torfowiska, szuwary, lasy i polany po horyzont, gdzie człowiek jest tylko gościem. Prawdziwymi domownikami są tu zwierzęta. W Biebrzańskim Parku Narodowym łosie wylegują się na środku łąki, żurawie ciągną nad bagnami, a powalaniem drzew zajmują się bobry. Najbardziej malownicze są tu poranki i wieczory, szczególnie latem, kiedy nad wszędzie obecną wodą unosi się delikatna mgła.
#2 Ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym
Okazuje się, że Polska ma nawet własną Saharę – tak często nazywane są ruchome wydmy w okolicach Łeby. Połacie wędrującego piasku pokrywają ok. 500 ha, a najwyższa wśród wydm, Łącka Góra, sięga około 40 metrów. Choć skojarzenie z największą pustynią świata jest tu raczej nadinterpretacją, mimo wszystko to morze piasku jest rzadkim zjawiskiem w Europie.
#3 Wąwozy lessowe Kazimierz Dolny
#4 Góry Stołowe
Te góry płytowe, jedyne takie w Polsce, powstawały od milionów lat i do dziś rzeźbią je siły natury. Góry Stołowe to potężne formacje skalne, które wyłaniają się niespodziewanie pomiędzy drzewami i wznoszą jak ściana nawet na kilkadziesiąt metrów. Tutaj koniecznie trzeba wspiąć się na najwyższy szczyt, czyli Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.), skąd widać skalne wieże, które wyrastają ponad poziom lasu.
#5 Kanał Augustowski i Czarna Hańcza
Jeśli chcesz stworzyć harmonię z dziką leśną przestrzenią i wsłuchanie się w nurt rzeki, przy jednoczesnym aktywnym wypoczynku – idealnie nadaje się do tego trasa spływu kajakowego Czarną Hańczą i Kanałem Augustowskim. W wodnych meandrach rośliny poddają się prądom rzeki i wyglądają jak zielony dywan przykryty szkłem. Podczas spływu dodatkową atrakcją są przeprawy przez śluzy na Kanale.
Ten wpis został stworzony w naszym świetnym, łatwym do używania formularzu przesyłania wpisów. Stwórz swój wpis!